joombig banner rotation images

Menu

Młodzież CKP zaangażowała się w odnawianie grobówKilkanaście nagrobków osób nieznanych, samotnych i bezdomnych pochowanych na bełchatowskim cmentarzu, zostanie odnowionych. To efekt projektu ,,Ocalić od zapomnienia", z inicjatywą którego wyszedł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Drewniane obudowy przygotowali uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego, do akcji włączyli się także Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot, Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny i przedsiebiorcy. 1 listopada na mogiłach bezdomnych zapłoną znicze.

 

W sumie w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” renowacją objętych jest osiemnaście cmentarnych kwater. Wszystkie wyglądają niemal identycznie – drewniane obudowy z krzyżem i tabliczką. Część z nich będzie odnowiona od podstaw, niektóre zostaną tylko pomalowane, a jeszcze inne przejdą drobne naprawy.

 

Wspomniane groby, to mogiły o które nikt nie dba. Zazwyczaj nie są one też odwiedzane, nawet podczas zbliżającego się 1 listopada. -  Spoczywają w nich bezdomni oraz osoby, które nie miały bliskich, nie udało się ich zidentyfikować lub nie przysługiwał im zasiłek pogrzebowy. W takich sytuacjach zmarli chowani są przez opiekę społeczną – mówi Agnieszka Cabaj z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie.

 

Akcja MOPS - odnowienie zapomnianych grobów

To właśnie MOPS wyszedł z inicjatywą, aby odnowić te kwatery. To pierwszy tego typu przedsięwzięcie, wszyscy mają jednak nadzieję, że stanie się on cykliczny.  – Pomysł zrodził się wspólnie. Zajmujemy się tym na co dzień, wiemy więc, gdzie te groby się znajdują i jak wyglądają, to znaczy co zrobił z nimi czas oraz brak opieki – dodaje Agnieszka Cabaj, która podkreśla, że ich projekt jest socjalny, to znaczny na jego realizację nie mają pieniędzy. Dlatego z prośbą o pomoc placówka zwróciła się do innych bełchatowskich jednostek oraz lokalnych przedsiębiorców.

 

W akcję zaangażowali się uczniowie z Centrum Kształcenia Praktycznego – to właśnie oni przygotowali nowe, drewniane obudowy. Członkowie Stowarzyszenia Monar – Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot zajmą się odrestaurowaniem oraz montażem nowych nagrobków, zaś wychowankowie Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego zadeklarowali, że w Dniu Wszystkich Świętych zapalą na kwaterach znicze i zadbają o porządek.

 

Projekt wsparło też kilku przedsiębiorców. Jedna z firm - Bricomarche nieodpłatnie przekazała właściwie wszystkie materiały, jakie były potrzebne do renowacji. Dwie kolejne: Wimax i Społem podarowały znicze.  – Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Mam nadzieję, że podobne akcje uda się nam wspólnie poprowadzić również w przyszłości – podsumowuje Agnieszka Cabaj z MOPS.

 

Montaż nowych nagrobków oraz prace związane z renowacją kwater rozpoczęły się 26 października. Wszystko ma być bowiem gotowe na 1 listopada.  

 

AD-A

Fot.: Centrum Kształcenia Praktycznego 

 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018