joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie wspominali błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”. 19 października, czyli w 33 rocznicę jego śmierci mieszkańcy złożyli wieńce oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą duchownego. Później, w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy odbyła się uroczysta liturgia. Msza św. została odprawiona w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.

 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko uznawany był za duszpasterza robotników. Był kapelanem związanym z „Solidarnością”. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Stał się obrońcą życia i praw człowieka. Nawiązał liczne kontakty z opozycjonistami, w jego mieszkaniu spotykali się ludzie z różnych środowisk: między innymi robotnicy, inteligencja, artyści. Od 1982 roku odprawiał comiesięczne msze za ojczyznę i wygłaszał kazania religijno-patriotyczne, w których w 

kontekście ewangelii i nauki społecznej Kościoła ukazywał moralny wymiar rzeczywistości stanu wojennego. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

 

Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy.19 października w 1984 roku, kiedy wracał do Warszawy, po nabożeństwie odprawionym w Bydgoszczy, został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Księdza Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki, która była ostatnim miejscem jego posługi. 

Pogrzeb odbył się 3 listopada 1984 r. Od dnia pogrzebu księdza Popiełuszki jego grób stał się miejscem masowych pielgrzymek i modlitw - odwiedziło go ponad 20 

milionów osób. Przy grobie księdza Popiełuszki modlił się w 1987 roku papież Jan Paweł II, a w 2005 r. kardynał Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI. 6 czerwca 2010 na pl. Piłsudskiego w Warszawie ksiądz Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym.

 

Uroczystości upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę towarzyszą XIII Bełchatowskim Dniom Papieskim. Ich główne obchody przypadają na niedzielę, 22 października. W kościele farnym przy ul. Kościuszki 2 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w intencji mieszkańców za wstawiennictwem Jana Pawła II. Liturgii, która rozpocznie się o godz. 12:00 będzie przewodniczył ojciec Leon Knabit. Przed mszą świętą mieszkańcy oraz delegacje samorządowców, stowarzyszeń i szkół złożą kwiaty pod pomnikiem Papieża Polaka. Warto dodać, że w niedzielę będzie też okazja, aby kupić kremówki papieskie. Kiermasz ciastek zaplanowany jest na godz. 10:00-16:00 przed parafia Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki.

 

AD-A

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018