joombig banner rotation images

Menu

Miało trwać kilka dni, zakończyło się po 63. Zginęło 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej. Powstanie Warszawskie – zryw tysięcy Polaków, którzy bez pytań, 73 lata temu, ruszyli do walki o wolność. Bełchatów, w godzinę ,,W”, przy dźwięku syren i biciu dzwonów zatrzymał się na chwilę, by uczcić ich pamięć.

 

Bełchatowskie obchody, przypominające wydarzenia sprzed 73 lat, odbyły się przed kościołem NNMP przy ul. Kościuszki. Pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian kwiaty złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, szkół, instytucji i bełchatowskich stowarzyszeń. Senator Wiesław Dobkowski mówił, że pytania o to, czy powstanie miało sens, nie są dziś zasadne. Była to walka o wolną Polskę, jedna z dróg, która do tej wolności nasz kraj doprowadziła.

 

Wiceprezydent Łukasz Politański mówił o bełchatowskich powiązaniach z Powstaniem Warszawskim. W powstańczym zrywie uczestniczył Bronisław ,,Bruno” Hellwig, potomek bełchatowskiego rodu. Był żołnierzem Batalionu Parasol, brał udział w najbardziej niebezpiecznych akcjach, m.in. w zamachu na dowódcę SS i policji Franza Kutscherę. Podczas jednej z akcji, a potem w powstańczych walkach został ciężko rany. Zmarł w lipcu 1945 roku.

 

Wiceprezydent mówił też o warszawiakach i mieszkańcach powarszawskich miejscowości wypędzonych przez Niemców ze stolicy, uznawanej za centrum polskiego oporu.  W wyniku powstania swoje domy opuściło 500-550 tys. warszawiaków. Część z nich szukała schronienia w miejscowościach naszego regionu.

 

Od kilku lat 1 sierpnia o poległych powstańcach przypomina nie tylko dźwięk syren i bicie kościelnych dzwonów, ale także drewniane krzyże, rozstawiane w różnych punktach miasta. Tak było i w tym roku. 63 krzyże, symbolizujace 63 dni powstańczej walki, pojawiły się na ul. Kościuszki przy urzędzie miasta, na głównym rondzie oraz na placach Wolności i Narutowicza w pobliżu Gigantów Mocy. Harcerze rozdawali mieszkańcom kartki z kalendarza z najważnieszymi informacjami o zrywie oraz naklejki z kotwicą, symbolem Powstania Warszawskiego.

 

Organizatorem obchodów było Miasto Bełchatów i Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018