joombig banner rotation images

Menu

We wtorek, 1 sierpnia, bełchatowianie oddadzą hołd warszawskim powstańcom. Jak co roku zawyją syreny, zabiją dzwony, a w mieście zostaną ustawione 63 krzyże, nawiązujące do 63 dni Powstania Warszawskiego.

 

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, bełchatowianie oddadzą hołd wszystkim powstańcom z Warszawy. Punktualnie o godz. 17.00 w mieście zawyją syreny alarmowe i zabiją dzwony kościelne. Prezydent Mariola Czechowska, przedstawiciele władz samorządu powiatowego i gminnego, radni i delegacje lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy spotkają się na placu Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki 2. Tam pod pomnikiem „Pamięci bełchatowian” złożą kwiaty oraz minutą ciszy i modlitwą uczczą pamięć bohaterów. Wcześniej, o 16.30, bełchatowscy harcerze w czterech punktach miasta ustawią 63 krzyże z nazwiskami poległych powstańców. 

 

Uruchomienie syren alarmowych będzie jednocześnie treningiem systemu wykrywania i alarmowania przy wykorzystaniu akustycznego systemu alarmowego. Syreny będą wyć ok. minuty. Celem treningu jest doskonalenie praktycznych umiejętności uruchamiania systemu alarmowego i sprawdzenie działania wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania oraz w celu przygotowania systemów do działania w ramach krajowego systemu w sytuacji pokoju i stanach nadzwyczajnych. Syreny włącza się w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia. Minimum raz w roku powinno być sprawdzane ich działanie

 

Powstanie Warszawskie to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 warszawiacy chwycili za broń. Bitwa o Warszawę trwała ponad 2 miesiące. Powstańcy chcieli nie tylko wyzwolić Warszawę spod okupacji hitlerowskiej, ale także ratować powojenną suwerenność Polski. Mimo, że powstanie przyniosło zagładę miasta, śmierć około 250 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy do dziś jest symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

- Najlepsza młodzież omywała swoją krwią bruki tego miasta! Tak się miłuje! Nie ma miłości bez ofiary! Przez taką miłość zyskuje się prawo do ojczyzny. Dlatego młodzież gotowa była na wszystko - tak w 1972 roku o Powstaniu Warszawskim młodzieży przybyłej z Londynu opowiadał kardynał Stefan Wyszyński.

 

24. sierpnia 1944 roku Józef Szczepański, "Ziutek", napisał  wiersz Idę walczyć, mamo

 

Dziś idę walczyć Mamo,
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak tyle, tyle tysięcy.
Poległo polskich żołnierzy
Za wolność naszą i sprawę
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy.
Dziś idę walczyć Mamo kochana,
Nie płacz, nie trzeba, ciesz się jak ja,
Serce mam w piersi rozkołatane
Serce mi dziś tak cudnie gra.

 

Cześć ich pamięci!

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018