joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowscy policjanci w niedzielę, 23 lipca, obchodzili swoje święto. Była uroczysta msza święta, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie tablicy poświęconej funkcjonariuszom poległym na Wschodzie. Dodatkowo blisko 50 policjantów otrzymało awanse, a dwóch odznaczono brązową odznaką Zasłużony policjant.

 

 

Święto Policji jest okazją do uznania trudu i pracy funkcjonariuszy. Tak było i w Bełchatowie. 207 bełchatowskich policjantów uroczyście obchodziło swoje święto. Rozpoczęła je msza święta w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki, w której wzięli udział m.in komendant powiatowy policji Karol Mielczarek, I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi Tomasz Olczyk oraz władze Bełchatowa: prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentami Ireneuszem Owczarkiem i  Łukaszem Politańskim.


Po mszy świętej policjanci razem z zaproszonymi gośćmi, w asyście orkiestry, przemaszerowali ulicami miasta na plac przez bełchatowską Komendą Powiatową Policji. Tam odbył się apel pamięci, a następnie została odsłonięta tablica poświęcona 36 funkcjonariuszom Policji Państwowej z Bełchatowa i okolic, którzy zostali zamordowani na Wschodzie w 1940 roku.  - Mówiąc o historii i etosie polskiej policji, nie sposób pominąć tych wszystkich funkcjonariuszy, którzy realizując swoje zadania, zapłacili najwyższą cenę: oddali swoje życie - podkreślał zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi Tomasz Olczyk. Pod pamiątkową tablicą wiązanki złożylli między innymi przedstawiciele rodzin zamordowanych policjatów.


Prezydent Mariola Czechowska podziękowała wszystkim funkcjonariuszom za ich oddanie i służbę na rzecz mieszkańców miasta. Komendant Powiatowy Policji Karol Mielczarek podkreślał natomiast, jak ważne w pracy policjanta są fachowość, bezstronność i wysokie standardy moralne. A tych w szeregach bełchatowskiej policji nie brakuje.  -  O tym, że jesteśmy skuteczni, nie świadczą tylko statystyki i wysokie wyniki badania opinii publicznej, za tym przemawia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i zaufanie, którym nas codziennie obdarzają, powierzając nam swoje problemy, troski, a niekiedy życie i zdrowie - dodał komendant KPP w Bełchatowie. Podziękował także prezydent Marioli Czechowskiej za stałą pomoc i wsparcie okazywane bełchatowskiej policji.


Tradycyjnie podczas święta przyznano akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Spośród 207 policjantów z  Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie awansowało aż 49. Dwóch funkcjonariuszy w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych zostało odznaczonych brązowym medalem Zasłużony policjant.  


Przypomnijmy: Święto Policji obchodzone jest 24. lipca, w rocznicę uchwalenia ustawy o Policji Państwowej z 1919 roku.  Od samego początku zadaniem policji było ,,zapewnienie porządku, ochrona państwa oraz walka z przestępczością, a fundamentem honor i godność munduru". Policja Państwowa od początku narodzin w lipcu 1919 r. przykładała olbrzymią wagę do kultywowania tradycji swej formacji.  Państwowe Święto Policji zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku, przy nowelizacji ustawy o Policji.

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018