joombig banner rotation images

Menu

Geoportal to świetne źródło informacji nie tylko dla specjalistów, ale także inwestorów i mieszkańców szukających informacji o działce, danych przestrzennych czy dokładnych map topograficznych. Miasto uruchomiło wersję mobilną działającą przez internet, dzięki której wiele istotnych informacji o nieruchomościach każdy może teraz znaleźć bezpośrednio w swoim telefonie.

Zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej z dnia 4 marca 2010r. do zadań prezydenta miasta należy tworzenie, aktualizacja i udostępnianie metadanych oraz zbiorów danych przestrzennych dla dokumentów planistycznych (miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania). Dzięki staraniom prezydent Marioli Czechowskiej, Bełchatów objęty jest  w stu procentach miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (mpzp) i należy pod tym względem do czołówki nie tylko naszego województwa ale i całego kraju. Dla obowiązujących mpzp opracowano zbiory metadanych, udostępniając je na stronie geoportalu. Działająca od stycznia 2017 nowa wersja bełchatowskiego geoportalu została dodatkowo przystosowana do obsługi za pomocą urządzeń mobilnych. Aby w pełni korzystać z możliwości geoportalu wystarczy na swoim telefonie wejść na stronę www.gis.belchatow.pl.


Jak podkreśla dyrektor Wydziału Geodezji i Architektury w bełchatowskim Urzędzie Miasta, Elżbieta Rawicka – Radwańska, to unikatowe narzędzie w skali kraju. - Jeśli mieszkaniec jest zainteresowany np. kupnem działki, może w telefonie czy innym urządzeniu mobilnym odnaleźć wiele przydatnych informacji. W ciągu kilku chwil będzie wiedział, jaki plan zagospodarowania obowiązuje na danym terenie. Poza tym może ją zmierzyć i sprawdzić, co wokół działki się znajduje oraz ustalić jakie są dalekosiężne plany miasta, czy np. w pobliżu planowana jest budowa obwodnicy”.


Mobilna wersja geoportalu umożliwia m.in. dostęp do usług zbiorów danych przestrzennych, wyszukiwanie i lokalizację działek ewidencyjnych, wybór kompozycji mapowych czy wyszukiwanie obiektów geograficznych, w tym adresów, pomiar długości  i powierzchni.  Ponadto automatyczne przekierowuje z rysunku miejscowych planów do części opisowej, czyli odpowiedniej uchwały lub jej części. W bełchatowskim geoportalu dostępny jest ponadto przebiegu linii zabudowy, sieć ulic, lokalizacja szkół, przedszkoli,  instytucji użyteczności publicznej czy zdrowia. W kategorii Środowisko znajdują się warstwy obrazujące tereny dotknięte powodzią, która miała miejsce w naszym mieście w maju 2010r. Dostępne są fotografie z okolic rzeki Rakówki i jej dopływów.


Dzięki informacjom zawartym w geoportalu i jego mobilnej wersji sprawy urzędowe można załatwić szybciej i sprawniej. - Po zweryfikowaniu informacji o działce mieszkaniec od razu wie, czy zasadne jest wnioskowanie chociażby o zmianę w miejscowym miejskim planie zagospodarowania przestrzennego – dodaje dyrektor Rawicka – Radwańska. Geoportal to narzędzie przydatne także notariuszom,którzy poszukują informacji, czy dana działka znajduje się w obszarze zdegradowanym i obszarze do rewitalizacji oraz geodetom, inwestorom, pośrednikom nieruchomości.


Ciekawą funkcją w geoportalu jest tzw. suwak czasu - narzędzie umożliwiające przegląd ortofotomap, czyli map lotniczych wykonanych na przestrzeni 14 lat, które pokazują jak zmieniał się Bełchatów od 2003r. Portal umożliwia również obejrzenie  panoramy z 2014 roku, pokazujących „z lotu ptaka” ciekawe tereny Bełchatowa. Jak korzystać z niektórych funkcji Geoportalu (np. ze szkicownika czy jak wysłać e-kartkę) sprawdzisz w załączniku poniżej.  


Dla adresów, stref zagospodarowania, zakresów miejscowych planów i innych warstw utworzonych przez magistrat, uruchomiono usługę WMS, czyli udostępniania danych przestrzennych w internecie w postaci rastrowej. Aby wczytać ją do innej aplikacji, należy skopiować adres serwisu WMS (dostępny w oknie mapy pod nazwą „Serwis WMS”).  Użytkownik ma możliwość skorzystania z przygotowanego dokumentu, znajdującego się w oknie pomocy „?”, w którym zostały opisane wszystkie funkcjonalności i narzędzia dostępne w aplikacji.


Bełchatowski geoportal: www.gis.belchatow.pl


Uwagi lub pytania można kierować pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

AP


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018