joombig banner rotation images

Menu

W 2018 roku w zrewitalizowanym Parku Wolności stanie postument Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

15 maja, w rocznicę śmierci Marszałka, powstał Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiceprezydenci Ireneusz Owczarek i Łukasz Politański, Antoni Owczarek (pełnomocnik ds. wspierania inicjatyw społecznych UM), Józef Wodziński (wiceprzewodniczący RM Bełchatowa i Członek Naczelnej Rady i Komendy Głównej Związku Strzeleckiego), Marek Tokarek (dyrektor Muzeum Regionalnego), Krzysztof Pierzchała (radny RM) i Marcin Szymczyk (dyrektor MCS) zgodnie podkreślają, że poza zbiórką funduszy na posąg marszałka, celem Komitetu jest aktywizacja dzieci, młodzieży i całej społeczności Bełchatowa oraz przypominanie o historii naszego miasta i jego związkach z Piłsudskim. Ponadto w akcie założycielskim, czytamy, że Komitet może powoływać swoich ambasadorów. Pierwszym Ambasadorem została prezydent Mariola Czechowska.

 

Po przewrocie majowym, 12 czerwca 1926 roku, bełchatowscy radni zdecydowali o skierowaniu prośby do Marszałka Piłsudskiego o przyjęcie honorowego obywatelstwa naszego miasta. Już 22 lipca, na kolejnym posiedzeniu Rady Miejskiej odczytano depeszę podpułkownika Józefa Becka, pełniącego wówczas funkcję szefa gabinetu ministra spraw wojskowych, informującą o tym, że marszałek zgodził się na propozycję radnych. Tym samym Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa. Po śmierci marszałka, w 1935 roku, bełchatowscy radni wystosowali dwa pisma (do wdowy po marszałku i wojewody) z kondolencjami i obietnicą kultywowania pamięci o samym marszałku i tradycji piłsudczyków. Jednocześnie postanowili uczcić pamięć wielkiego przywódcy zmieniając nazwę Placu Nowy Rynek na Plac Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1938 roku, na dzisiejszym Placu Wolności stanął pomnik ku czci  POW-iaków. W drugiej połowie lat 80-tych pomnik został wyburzony, a na jego miejscu postawiono popiersie Adama Mickiewicza. Dziś, rok przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wraca pomysł uczczenia największego polskiego marszałka.

 

Posąg Marszałka ma stanąć w centralnej części Placu Wolności przodem do ul. Piłsudskiego. Już niebawem ruszy przebudowa placu. Teren ma być uporządkowany, będzie wiele nowych nasadzeń. - Robimy to po to, by marszałek stanął w godnym miejscu.

 

Nie wiadomo dokładnie, jak będzie wyglądał posąg i kto go zaprojektuje. Rozważane są różne możliwości. Być może zaprojektuje go dr Marcin Mielczarek z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Członkowie Komitetu liczą, że uda się odlać posąg z brązu, ale to zależy od tego, jakie fundusze uda się zebrać. Przewidywany koszt postumentu to ok. 100 tysięcy złotych. Budowę może wesprzeć każdy bełchatowianin. - Wszystko jest dla ludzi, dla nas, dla mieszkańców - podkreśla Józef Wodziński.  Posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego ma zostać uroczyście odsłonięty 11 listopada 2018 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości.

 

Komitet planuje także wyhaftowanie obrazu Wojciecha Kossaka "Cud nad Wisłą". Ma on mieć powierzchnię 4 metrów kw, będzie więc to spore wyzwanie bowiem na 1 metr kwadratowy wchodzi aż 188 tys. krzyżyków. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr Przemysław Mrozowski, wyraził już zgodę aby hafciarki korzystały z reprodukcji obrazu. Gotowy obraz trafi do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Uruchomione zostało specjalne konto, na które będzie można wpłacać darowizny. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu: www.pilsudski.belchatow.pl. Więcej o pracach Komitetu dowiemy się już 6 sierpnia na kolejnej konferencji, która odbędzie się nota bene w 103. rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej.

 

AP

źródło fot. Cud nad Wisłą: www.malarstwo-historia.blogspot.com

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018