joombig banner rotation images

Menu

Blisko 180 ton żywności trafiło do potrzebujących bełchatowian. Z pomocy skorzystało 3350 mieszkańców. Na każdego z nich przypadło około 50 kilogramów artykułów spożywczych.    

 

Tak w liczbach można podsumować współpracę Bełchatowa z łódzkim Bankiem Żywności. Dzięki zaangażowaniu Bełchatowskiego Centrum Pomocy Bliźniego Monar-Markot, który wspierany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz bełchatowski urząd miasta udało się zorganizować 8 transportów żywności, po około 22 ton każdy. W tym jeden dodatkowy - ze względu na duże zainteresowanie akcją.

 

Ostatni z transportów – ten ponadprogramowy, przyjedzie do Bełchatowa jeszcze w maju. Wszystkie artykuły spożywcze maja być zaś rozdane najpóźniej do połowy czerwca, kiedy to kończy się program. – Do potrzebujących wsparcia mieszkańców trafiają różnorodne produkty spożywcze. Przeważnie są to: makaron, ryż, mleko, a także cukier, olej, koncentrat pomidorowy i powidła. W paczkach nie brakuje również puszek m.in. z mięsem, rybami, białą fasolą czy groszkiem i marchewką. Przekazywane są także: pasztety, ser żółty, herbatniki – mówi Patrycja Dulla, zastępca kierownika Zespołu ds. Statystyk, Analiz i Projektów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Zgodnie z wytycznymi łódzkiego Banku Żywności oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 -2020 do każdej osoby objętej pomocą trafia określona ilość danego produktu. Co za tym idzie, wszyscy uczestnicy akcji dostaną porównywalne paczki. Łącznie będzie to około 50 kilogramów na osobę, czyli około 100 opakowań różnych produktów.

 

- Żywność pobierana i przekazywana jest bezpłatnie. Trzeba jedynie zapłacić za jej transport z Łodzi – koszty z tym związane wzięło na siebie miasto. Jest to nieco ponad 9 tys. zł. My natomiast koordynujemy wszystkie sprawy związane z transportem, dbamy również o jego rozładunek i odpowiednie przechowywanie. Wspólnie z pracownikami MOPS-u dystrybuujemy również produkty - mówi Marek Popielecki, dyrektor Bełchatowskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot i organizator akcji w Bełchatowie.

 

Artykuły magazynowane są w budynku PGM-u przy ul. Pabianckiej. Tam też odbywa się ich wydawanie. Paczki rozdawane są zwykle przez dwa tygodnie, od poniedziałku do czwartku. - Każda osoba ma wyznaczony konkretny termin na odbiór, nie ma jednak problemu, aby zgłosić się po paczkę w inny dzień. Co ważne, do osób schorowanych, niepełnosprawnych czy samotnych w podeszłym wieku żywność zawozimy sami – dodaje Patrycja Dulla z MOPS-u.

 

Pomocą żywnościową zostały objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria m.in. dochodowe. W przypadku osób samotnych nie mógł on przekroczyć 1268 zł, zaś dla rodzin 1208 zł na osobę. Listę potrzebujących przygotował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Bełchatowskiego Centrum Pomocy Bliźniego Monar-Markot.

 

Warto dodać, że w ramach współpracy z łódzkim Bankiem Żywności nie tylko przekazywana jest żywność, ale także organizowane są bezpłatne warsztaty. W tym roku były to zajęcia dietetyczne, kulinarne, gdzie pokazywano jakie dania można przygotować właśnie z pozyskanych produktów czy ekonomiczne, podczas których m.in. uczono jak zarządzać domowym budżetem.

 

Kolejna edycja Programu Pomoc Żywnościowa 2017 rusza we wrześniu i potrwa do czerwca 2018 roku. Monar planuje, aby  ponownie ubiegać się o współpracę z łódzki Bankiem Żywności. Chęć pomocy i współpracy deklaruje też miasto i bełchatowski MOPS. Wszystko będzie jednak pewne dopiero bliżej września. – Po raz pierwszy w akcję zaangażowaliśmy się w 2015 roku. Wówczas całą dystrybucję żywności wzięliśmy na siebie. Nie ukrywam, że było to niezwykle trudne zadanie, ale także ogromnie owocne – z pomocą udało się nam dotrzeć do blisko 2 tysięcy bełchatowian. Było więc warto – podkreśla Marek Popielecki. – Cieszy nas, że w tym roku, wspólnymi siłami z miastem i MOPS, udało się nam wesprzeć grubo ponad 3 tysiące mieszkańców. Dobra współpraca pomiędzy nami, jak i również z łódzkim Bankiem Żywności napawa optymizmem i pozwala wierzyć, że w przyszłości razem uda się nam zrealizować jeszcze wiele przedsięwzięć na rzecz mieszkańców. Na pewno też będziemy zabiegać o to, aby uczestniczyć w kolejnej edycji programu pomocy żywnościowej – podsumowuje Marek Popielecki.

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018