joombig banner rotation images

Menu


Mieszkańcy Bełchatowa – Grocholic uczcili 60. rocznicę śmierci ks. Teodora Kwarto – pierwszego powojennego proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych. Uroczystości, które odbyły się 6 listopada, były okazją do odsłonięcia pomnika ks. Teodora Kwarto zwanego „kapłanem wielkiego serca”.

Z inicjatywą budowy obelisku wyszli członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – Popiersia ks. Teodora Kwarto w Bełchatowie – Grocholicach oraz prezydent Mariola Czechowska. - Wiele osób, które pamiętają ks. Kwarto zwracało uwagę, że postać duchownego jest mało uhonorowana. Mówiono, aby zorganizować uroczystości upamiętniające jego osobę. Pomyśleliśmy, że doskonałym terminem będzie 60. rocznica śmierci kapłana, która przypada właśnie na listopad tego roku – mówi Ewa Kępa, członek Społecznego Komitetu.


Podczas uroczystości Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska powiedziała: - Cieszę się, że mimo upływu lat pamięć o duchownym wciąż jest żywa, bowiem jego historia i postać zasługuje na uznanie. Dlatego, kiedy członkowie Społecznego Komitetu wyszyli z propozycją przygotowania uroczystości oraz obelisku z jego popiersiem z chęcią zaangażowałam się w tę inicjatywę. Zasługi ks. Kwarto wspomina również ks. Ireneusz Sikora, obecny proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach: - Jak mówią ludzie, to był człowiek wielkiego serca. Oprócz tego, że angażował się w duszpasterstwo parafialne wychodził również do ludzi, aby pomagać im w trudnych życiowych sytuacjach. Na wszystkich parafian miał otwarte serce i dłonie.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzystów, samorządowców, a także mieszkańcy Grocholic i rodzina księdza.  – Bardzo się cieszę, że bełchatowianie wciąż pamiętają o moim wuju – księdzu Kwarto. Dla nas to ogromny zaszczyt – podkreśla bratanek proboszcza Marian Kwarto. W Grocholicach mieszka wiele osób, które miały okazję osobiście poznać księdza Kwarto. W ich wspomnieniach to nie tylko kapłan, ale także obrońca, powiernik, przyjaciel. Człowiek szlachetny oraz bezinteresowny i miłosierny.  – To był kochany ksiądz. Nigdy nie narzekał, dla każdego był życzliwy i serdeczny – mówi Janina Dłubakowska. Inna mieszkanka Grocholic – Teresa Ciepłowska dodaje: - Z ks. Kwarto kojarzą mi się tylko dobre wspomnienia. O każdej porze dnia i nocy niósł pomoc tym, którzy tego potrzebowali. Na przykład podczas kolędy duszpasterskiej zebrane od parafian pieniądze oddawał tym, którzy tego potrzebowali. Co ważne zawsze robił to w taki sposób, aby nikt poczuł się urażony.

 

Wiele historii z życia ks. Teodora Kwarto poznał także rzeźbiarz dr Marcin Mielczarek, który przygotował popiersie. Jak mówi, to właśnie obszerna dokumentacja fotograficzna pomogła mu w pracach nad rzeźbą: - Zależało mi, aby uchwycić charakter tej niezwykłej postaci. Z opinii, które dzisiaj usłyszałem wynika, że rzeźba jest bliskim odwzorowaniem wizerunku księdza.

 

Podczas uroczystości poświęconych 60. rocznicy śmierci ks. Teodora Kwarto została odprawiona msza św. w parafii pw. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie odbył się koncert  przeplatany wspomnieniami związanymi z ks. Kwarto.

 

Pełena fotorelacja z wydarzenia: https://www.facebook.com/belchatow/photos/?tab=album&album_id=1284627521600757

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019