joombig banner rotation images

Menu

W Muzeum można oglądać kolejną część wystawy z cyklu technika w służbie boga wojny. Tym razem prezentowana jest wojskowa służba zdrowia.

Wszystkich bełchatowian zapraszamy do zwiedzenia kolejnej, piątej wystawy z cyklu „Śladami wojny - technika w służbie boga wojny”. Tym razem w murach bełchatowskiego Muzeum prezentowana jest wojskowa służba zdrowia.

 

„Tematyka wystawy jest bardzo obszerna, ale to co prezentujemy w Muzeum stanowi ciekawą kompozycję. Przedstawiamy przekrojowy rozwój wojskowej służy zdrowia w Polsce, w szczególności w latach 1914-45” – mówi Łukasz Politański, pracownik Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

Po raz pierwszy zwiedzający mogą podziwiać blisko 50 ilustracji historycznych Andrzeja Kleina, na których przedstawiony jest ubiór i umundurowanie wojskowej służby zdrowia od średniowiecza do lat 90. XX wieku. Ekspozycja zawiera także zdjęcia lekarzy z okresu II Rzeczypospolitej. Ponadto można obejrzeć część wyposażenia szpitala polowego, z którego korzystano podczas bitwy pod Tobrukiem w 1941 roku – śpiwory, moskitierę, medykamenty.

 

 

 

Wystawę można oglądać w bełchatowskim Muzeum do 10 września br. Jest ona jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystościom wrześniowym upamiętniającym żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Więcej informacji na temat obchodów wrześniowych znajduje się TUTAJ.

Ekspozycja zorganizowana została przy współpracy: Centralnego Archiwum Wojskowego, Fundacji Imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Prof. dr. hab. Marka Dutkiewicza, Mateusza Danielczyka, Konrada Gaszewskiego, Ewy Charmuszko, Włodzimierza Łuczyńskiego, Mariana Wójcika.

 

Autor: AK
Zamieścił: TK

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019