joombig banner rotation images

Menu

fizyki i zjawisk elektryczności, ?gadające? portrety, mamut, a także skrzynie z ?bełchatowskim złotem?, którego będzie można dotknąć to tylko niektóre atrakcje nowoczesnej multimedialnej ekspozycji powstającej w centrum Polski. PGE Giganty Mocy, bo taką nazwę będzie nosić miejsce poświęcone produkcji elektryczności z węgla brunatnego, powstanie w Bełchatowie na trzech kondygnacjach nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury i zajmie ok. 500 m2. Ekspozycja ma być miejscem edukacji dzieci i młodzieży na temat dwóch bełchatowskich gigantów: kopalni i elektrowni.

gigantyTwórcy ekspozycji wychodząc z założenia, że najbardziej wciągające jest to, co możemy sami poznawać, badać i doświadczać przewidzieli dla zwiedzających wiele interaktywnych eksponatów i stanowisk. Sposobem na sukces PGE Gigantów Mocy ma być fakt, iż zwiedzający zostanie wciągnięty w inny świat, będzie miał wrażenie przebywania w tropikalnym lesie czy podwodnym świecie, stanie się częścią innego czasu i przestrzeni. Ekspozycja została ułożona według pór roku: Sala Wiosna, Lato, Jesień, Zima, które

symbolizują rok kalendarzowy i długie giganty

tworzenie się złóż węgla. Natomiast sale

nazwane porami dnia: Sala Budzenie, Poranek,

Południe, Sala Wieczór i Sala Noc mają

symbolizować upływający czas i szybką

eksploatacje ?czarnego złota?. A wszystko po to by ta podróż w czasie i przestrzeni przybliżyła proces powstawania i wydobycia węgla.  Jest to bowiem temat, który wyróżnia nas spośród wielu multimedialnych muzeów powstających obecnie w całej Polsce i jest unikatowy nawet na skalę europejską. Sponsorem tytularnym ekspozycji jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

 

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na www.gigantymocy.pl

oraz www.facebook.pl/gigantymocy

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018