joombig banner rotation images

Menu
W III etapie rewitalizacji rzeki Rakówki do naszej rzeki trafiło m.in. 5 tysięcy sztuk pstrąga potokowego.
Harmonogram prac związanych z odbudowaniem i przywróceniem rzece odpowiedniej fauny obejmował takie zadania jak: biomonitoring ekosystemu z rozbudową siedlisk dla fauny rzecznej, stabilizację odtwarzanej populacji pstrąga potokowego, restytucję jelca do środowiska rzeki Rakówki, monitoring efektywności zabiegów rewitalizacyjnych.
Zadanie pn. "III etap wdrażania programu rewitalizacji rzeki Rakówki na obszarze Miasta Bełchatowa" został dofinansowany z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

www.wfosigw.lodz.pl
www.zainwestujwekologie.pl


Łączna wartość projektu: 79 827,00 zł
Dofinansowanie w formie dotacji z WFOŚiGW: 63 000,00 zł
Wkład własny Miasta Bełchatowa: 16 827,00 zł 

Pstrągi „zadebiutowały” w Rakówce w lipcu minionego roku i jak pokazały badania fachowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nasze rodzima rzeczka przypadła im do gustu! A ten jest przecież niewybredny, jak wiadomo bowiem pstrągi słyną z umiłowania do bardzo czystych wód… -Pomimo tego, że woda w Rakówce nie wygląda zbyt zachęcająco, szczególnie mętność rzeki jest łudząca i może wprowadzać w błąd, to badania fizykochemiczne, które były przez nas robione wskazują, że pod względem większości parametrów to jest I i II klasa czystości – podkreśla dr hab. inż. Andrzej Skrzypczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jak podkreśla Andrzej Skrzypczak decyzja o wpuszczeniu pstrąga potokowego była podparta badaniami, prowadzonymi w ramach programu rewitalizacji Rakówki przez ponad dwa lata. Nie bez znaczenia był również pozytywny skutek wcześniejszego zarybiania jaziem i kleniem, a jeszcze wcześniej zaraczania rzeki. Proces powrotu życia do Rakówki trwa już od trzech lat, ale co najważniejsze jest efektywny: - dwa tygodnie temu udało nam się natrafić na samicę raka błotnego z jajami pod odwłokiem, znakiem tego te zwierzęta się tutaj rozmnażają, a to oznacza jedno: jest im tu dobrze! - zaznacza naukowiec z Olsztyna. Plan co do pstrągów jest identyczny jak było to w przypadku jazi, kleni i skorupiaków: -chcemy odtwarzać populację, która ma przede wszystkim sposób naturalny funkcjonować w środowisku Rakówki. Chodzi o to, by w przeciągu najbliższych trzech lat te ryby mogły dojrzeć płciowo i mogły przystąpić do rozrodu – mówi Andrzej Skrzypczak i dodaje: - w planach mamy jeszcze w tym roku gatunek unikalny, ale bardzo atrakcyjny dla środowiska – do Rakówki chcemy wpuścić jelca.
 
Entuzjazmu z przywracania rzece fauny nie kryje Ireneusz Owczarek: -cieszy pozytywna informacja, że zarówno ryby jak i raki doskonale sobie radzą w naszej rzecze. Regularne przywracanie w niej życia przynosi pozytywne rezultaty, to z kolei zobowiązuje by naturze pomóc. Ze swojej strony chcemy rozmaite gatunki wesprzeć w aklimatyzacji choćby poprzez zagospodarowanie dorzecza Rakówki. Na pewno wzmocnienia wymagają brzegi, są już na to zabezpieczone pieniądze, teraz trzeba dokładnie przeanalizować jaka forma sprawdzi się najlepiej – podkreśla, wiceprezydent Bełchatowa. 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018