joombig banner rotation images

Menu

 

http://www.belchatow.pl/images/2018/pazdziernik/parking_new(1).JPG

Można już korzystać z parkingu śródmiejskiego. W samym centrum Bełchatowa powstało blisko sto miejsc parkingowych, co z pewnością ułatwi mieszkańcom korzystanie z instytucji publicznych, urzędów czy sklepów. W sumie w 2018 roku w ramach inwestycji w Bełchatowie przybędzie 200 nowych miejsc parkingowych, cały czas  powstają zatoki postojowe i małe parkingi, na budowę których miasto nie musi pozyskiwać pozwoleń.

 

Parking śródmiejski był jedną z bardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Bełchatów to miasto z jednym z najwyższych w kraju wskaźnikiem liczby samochodów przypadających na jednego mieszkańca, który wynosi 1,3. Skutkiem tego są pojawiające się w godzinach szczytu korki i problemy z zaparkowaniem w centrum miasta.

Miasto wybuduje oświetlenie na Kraszewskiego i Chelmońskiego

W listopadzie ruszą prace przy budowie oświetlenia na ulicach Kraszewskiego i Chełmońskiego. Na kilkudziesięciu nowych słupach zamontowane zostaną nowoczesne lampy ledowe. Prace mają zakończyć się w połowie grudnia.

 

W Bełchatowie systematycznie budowane jest nowe i wymienianie stare oświetlenie uliczne. Pojawiają się nowe słupy a stare oprawy sodowe zastępują nowoczesne typu LED.  Obecnie prace związane z doświetlaniem prowadzone na dziewięciu ulicach:  Kasztanowej, Podleśnej, Grzybowej, Iglastej, Lazurowej, Przedwiośnie oraz dwóch uliczkach odchodzących od ul. Czyżewskiego i jednej od ul. Wspólnej. Jaśniej na osiedlu Politanice zrobi się w grudniu, koszt tej inwestycji to niewiele ponad 448 tys. złotych.

kończą się remonty nawierzchniWraz z wakacjami zakończą się remonty i modernizacje kilku bełchatowskich ulic. Drogowcy pracują m.in. na osiedlach Przytorze, Dolnośląskim i Ludwików.

 

Nowe nawierzchnie (nakładki bitumiczne) mają już ulice: Reymonta na osiedlu Przytorze, Radomszczańska w okolicach sklepu Dino i osiedle Dolnośląskie - przy blokach 104-106, 205-207, 332. W tych miejscach wymieniono także studzienki. Prace remontowe prowadzone są nadal na ulicy Malinowej, św. Barbary, na osiedlu Dolnośląskim w rejonie bloków 109-110. Nowa nawierzchnia pojawiła się także przy kompleksie garażowym w okolicach stadionu miejskiego.

 

Kierowców ucieszy zapewne wiadomość, że zmodernizowany zostanie parking przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Kwiatowej.

 

Kończy się przebudowa ulicy BocznejPrace na ulicy Bocznej dobiegają końca. To drugi etap rozpoczętej w 2017 roku inwestycji. Pogoda sprzyja drogowcom, nowa nawierzchnia z kostki brukowej jest więc położona już niemal w całości.  Przebudowa powinna się zakończyć jeszcze w lipcu.

 

Odchodząca w bok od ul. rotm. W. Pileckiego (dawna 9 Maja) uliczka została poszerzona. Pierwszy etap to przeprowadzenie prac związanych z odwodnieniem oraz wyburzenie budynku po starym biurze podróży. W 2017 roku wykonawca, bełchatowska firma Sanel, poszerzył 140 metrów ulicy Bocznej, na której starą nawierzchnię zastąpiła nowa z kostki brukowej. Ponadto zostały przebudowane dojazdy do znajdujących się przy ulicy posesji. Koszt tego etapu wraz z odwodnieniem i projektem to 400 tys. złotych.

Od Żabiej do Warszawskiej powstała ścieżka rowerowaZakończyła się budowa ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Żabiej do Warszawskiej oraz ciągu pieszo-rowerowego w części ulicy Ludwikowskiej. To dobra wiadomość dla sympatyków jazdy na dwóch kółkach, którzy obecnie mogą korzystać z sieci ponad 26 km dróg rowerowych połączonych z leśnymi trasami.

 

Bełchatowianie coraz częściej przesiadają się na rowery i to z myślą o nich w mieście powstają kolejne odcinki ciągów pieszo-rowerowych oraz udogodnienia, np. montowane są nowe stojaki. Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, moda na zdrowy styl życia przyczynia się  do zmniejszenia niskiej emisji.  - Ochrona środowiska i walka ze smogiem są dla mnie bardzo ważne. Pragnę zachęcić bełchatowian do zmiany środka transportu z samochodu na rower, co w połączeniu z darmową komunikacją miejską z pewnością wpłynie na poprawę jakości naszego powietrza – dodaje prezydent Czechowska.

 

Na Budryka powstała zatoczka na 10 autNa Binkowie powstała zatoka postojowa. Zatrzymać się w niej będzie mogło dziesięć samochodów. To nie jedyna zatoczka, która w ostatnim czasie pojawiła się w Bełchatowie. Z dwóch typu „Pocałuj i jedź” korzystają już rodzice uczniów ze szkół podstawowych nr 4 i 13 (ta ostatnia to jeden ze zwycięskich projektów ostatniej edycji budżetu obywatelskiego). Miasto planuje także szereg innych remontów w różnych częściach Bełchatowa, chodzi tu w szczególności o chodniki.

 

Z powodu braku parkingu w okolicach bloku nr 5 przy ul. Budryka, jego mieszkańcy zmuszeni byli pozostawiać swoje auta na placu przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 12. Teraz ten problem został rozwiązany. Blisko siedziby Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w ramach bieżącego utrzymania dróg, za niespełna 26 tys. złotych powstała zatoka postojowa. Teraz zaparkować może w niej jednocześnie 10 samochodów.

Ok. 20 przejść będzie dostosowanych dla osób niewidomychW Bełchatowie pojawiają się kolejne ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Przy przejściach dla pieszych montowane są specjalne płyty z wypustkami, które mają ułatwić niepełnosprawnym bezpieczne przejście przez jezdnię. Takie oznakowania znajdą się w około dwudziestu miejscach, wszystkie na trasach w projektu „Energia, natura, tradycja – na bełchatowskim szlaku”.

 

Projektowanie przyjazne osobom niepełnosprawnym kojarzone jest głównie z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, lecz nie jest to jedyna grupa osób niepełnosprawnych, dla których należy przystosować drogi. Sporą grupą osób, którym można polepszyć warunki korzystania z przestrzeni publicznej, są też osoby niewidome bądź słabowidzące. Bełchatów systematycznie wprowadza rozwiązania, dzięki którym mogą one czuć się pewniej na chodnikach i ulicach.

W centrum powstanie parking na 98 miejscProblem parkowania w centrum Bełchatowa pomoże rozwiązać nowy parking śródmiejski. Miasto ogłosiło przetarg na jego budowę. Oferty można składać do 5 kwietnia, a sam parking na blisko 100 miejsc ma być gotowy jesienią. 


Budowa parkingu śródmiejskiego w Bełchatowie będzie realizowana w ramach zadania inwestycyjnego "Realizacja parkingów na terenie Miasta Bełchatowa". Po zakończeniu prac na os. Budowlanych w okolicach Miejskiej Biblioteki Publicznej i urzędu gminy kierowcy zyskają prawie sto nowych miejsc do parkowania. Parking będzie składać się z dwóch części, na jednej przygotowane zostaną 53 miejsca, na drugiej – 45. W każdej z nich zaplanowano także po 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Ruszyły prace przy budowie ul. KopeckiegoRuszyły prace przy budowie ul. Kopeckiego. Dzięki nowej drodze, umożliwiającej dojazd do targowiska miejskiego, ruch na ul. Wojska Polskiego ma być usprawniony. Zgodnie z harmonogramem budowa powinna zakończyć się we wrześniu, wykonawca zapewnia jednak, że jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, ulica będzie oddana do użytku wcześniej.

 

Prace na ul. Kopeckiego będą obejmowały budowę drogi (nawierzchnia) wraz z całą infrastrukturą techniczną, czyli budową: wodociągów i kanalizacji, linii energetycznych oraz rurociągów odprowadzających wodę burzową i oświetlenie. Długość przebudowanego odcinka wynosić będzie 740 metrów, wszystko ma kosztować 2 mln 441 tys. złotych.

Magistrat przygotowuje dokumentacje dla kolejnych inwestycji. Powstaje właśnie projekt nowego parkingu, jaki ma być budowany na os. Dolnośląskim. Planowana jest także budowa drogi, która połączy ulice: Kopeckiego i Okrzei oraz remont sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 12.

 

Nowy parking na os. Dolnośląskim miasto chce wybudować wzdłuż bloku 137. Ile dokładnie powstanie miejsc do parkowania będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Wtedy właśnie ma być gotowy projekt, który zakłada również przebudowę parkingów, jakie są już w tej okolicy. Za przygotowanie dokumentacji magistrat zapłaci 12 300,00 zł.

 

Blisko 110 tys. zł będzie kosztować opracowanie dokumentów na budowę ulicy w pobliżu targowiska miejskiego. Droga, która nie ma jeszcze nazwy, ma połączyć budowaną właśnie ulicę Kopeckiego z ulicą Okrzei w okolicy Jabłoniowego Sadu.

Do końca kwietnia rodzice uczniów SP 13 będą korzystać z zatoczki postojowejDo końca kwietnia powstanie w mieście kolejna zatoczka „Pocałuj i jedź”. W ramach Budżetu Obywatelskiego miasto wybuduje zatokę postojową przy Szkole Podstawowej nr 13. Takie rozwiązanie zdecydowanie  poprawi bezpieczeństwo wsiadających i wysiadających dzieci.


O zaletach zatoczki postojowej typu K+R, czyli „Pocałuj i jedź”, przekonali się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, przy której zatoczka istnieje od 2016 roku. Idea strefy polega na tym, że kierowca zatrzymuje się, by pożegnać i pozostawić pasażera, w tym przypadku dziecko, przywożone do szkoły. Strefa K+R jest miejscem, gdzie nie wolno parkować – samochód może stać tu nie dłużej niż 1 minutę.
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018