joombig banner rotation images

Menu

W centrum powstanie parking na 98 miejscProblem parkowania w centrum Bełchatowa pomoże rozwiązać nowy parking śródmiejski. Miasto ogłosiło przetarg na jego budowę. Oferty można składać do 5 kwietnia, a sam parking na blisko 100 miejsc ma być gotowy jesienią. 


Budowa parkingu śródmiejskiego w Bełchatowie będzie realizowana w ramach zadania inwestycyjnego "Realizacja parkingów na terenie Miasta Bełchatowa". Po zakończeniu prac na os. Budowlanych w okolicach Miejskiej Biblioteki Publicznej i urzędu gminy kierowcy zyskają prawie sto nowych miejsc do parkowania. Parking będzie składać się z dwóch części, na jednej przygotowane zostaną 53 miejsca, na drugiej – 45. W każdej z nich zaplanowano także po 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Ruszyły prace przy budowie ul. KopeckiegoRuszyły prace przy budowie ul. Kopeckiego. Dzięki nowej drodze, umożliwiającej dojazd do targowiska miejskiego, ruch na ul. Wojska Polskiego ma być usprawniony. Zgodnie z harmonogramem budowa powinna zakończyć się we wrześniu, wykonawca zapewnia jednak, że jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, ulica będzie oddana do użytku wcześniej.

 

Prace na ul. Kopeckiego będą obejmowały budowę drogi (nawierzchnia) wraz z całą infrastrukturą techniczną, czyli budową: wodociągów i kanalizacji, linii energetycznych oraz rurociągów odprowadzających wodę burzową i oświetlenie. Długość przebudowanego odcinka wynosić będzie 740 metrów, wszystko ma kosztować 2 mln 441 tys. złotych.

Magistrat przygotowuje dokumentacje dla kolejnych inwestycji. Powstaje właśnie projekt nowego parkingu, jaki ma być budowany na os. Dolnośląskim. Planowana jest także budowa drogi, która połączy ulice: Kopeckiego i Okrzei oraz remont sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 12.

 

Nowy parking na os. Dolnośląskim miasto chce wybudować wzdłuż bloku 137. Ile dokładnie powstanie miejsc do parkowania będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Wtedy właśnie ma być gotowy projekt, który zakłada również przebudowę parkingów, jakie są już w tej okolicy. Za przygotowanie dokumentacji magistrat zapłaci 12 300,00 zł.

 

Blisko 110 tys. zł będzie kosztować opracowanie dokumentów na budowę ulicy w pobliżu targowiska miejskiego. Droga, która nie ma jeszcze nazwy, ma połączyć budowaną właśnie ulicę Kopeckiego z ulicą Okrzei w okolicy Jabłoniowego Sadu.

Do końca kwietnia rodzice uczniów SP 13 będą korzystać z zatoczki postojowejDo końca kwietnia powstanie w mieście kolejna zatoczka „Pocałuj i jedź”. W ramach Budżetu Obywatelskiego miasto wybuduje zatokę postojową przy Szkole Podstawowej nr 13. Takie rozwiązanie zdecydowanie  poprawi bezpieczeństwo wsiadających i wysiadających dzieci.


O zaletach zatoczki postojowej typu K+R, czyli „Pocałuj i jedź”, przekonali się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, przy której zatoczka istnieje od 2016 roku. Idea strefy polega na tym, że kierowca zatrzymuje się, by pożegnać i pozostawić pasażera, w tym przypadku dziecko, przywożone do szkoły. Strefa K+R jest miejscem, gdzie nie wolno parkować – samochód może stać tu nie dłużej niż 1 minutę.

Teraz z podobnego rozwiązania będą mogli korzystać rodzice uczniów z „Trzynastki”. Zdaniem wnioskodawców jednego ze zwycięskich projektów ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego, dzieci uczęszczające do szkoły na os. Przytorze będą mogły swobodnie i bezpiecznie wysiąść z samochodu.

20 przejść będzie doświetlonychMiasto wyłoniło wykonawcę projektu doświetlenia przejść dla pieszych. Przypomnijmy, że to jeden ze zwycięskich projektów V edycji Budżetu Obywatelskiego, na jego realizację przeznaczonych zostanie 200 tys. złotych. Dokumentacja ma być gotowa do końca kwietnia.

 

Pracownicy Zespołu ds. Infrastruktury Technicznej Miasta UM Bełchatowa wspólnie z policją wytypowali dwadzieścia lokalizacji, w których będzie chciało doświetlić przejścia. Jak przekonuje kom. Marcin Kucner, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie, inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo pieszych.

- Wszystkie wytypowane przez nas przejścia są w obszarze zabudowanym, ich doświetlenie jest  jest więc bardzo ważne i znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – dodaje kom. Kucner.

Rondo na Staszica w całości otwarteRondo na skrzyżowaniu ulic Staszica i 1 Maja jest w całości otwarte. Przebudowa skrzyżowania w pobliżu dwóch dużych marketów była największą miejską inwestycją drogową w 2017 roku. Przed rozpoczęciem prac kierowcy narzekali na utrudniony skręt w lewo z ul. 1 Maja w Staszica, co powodowało zakorkowanie tamtego rejonu. Priorytetem było, aby ruch na jednej z najbardziej zatłoczonych krzyżówek przebiegał płynnie.

 

- To było jedno z bardziej niebezpiecznych skrzyżowań w mieście – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Nowe rondo było bardzo potrzebne, dzięki niemu w tej części miasta jeździ się teraz znacznie wygodniej.

W tym roku miasto przeznaczy 1 mln 300 tys. złotych na wykup gruntów pod wschodnią obwodnicęWschodnia obwodnica Bełchatowa coraz bliżej.  W tym roku na wykup gruntów pod jej budowę miasto przeznaczy 1 mln 300 tys. złotych. Z obwodnicy kierowcy będą mogli skorzystać w 2023 roku. 

 

W 2016 roku prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, podpisała porozumienie w sprawie budowy obwodnicy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Łodzi, który jest głównym inwestorem. Zgodnie z nim ZDW uzyskał decyzję środowiskową,  poza tym sfinansuje opracowanie projektu technicznego (wykonawca został już wyłoniony) i zrealizuje samą budowę. Po stronie Bełchatowa leży natomiast pozyskanie terenów pod wschodnią obwodnicę miasta i przekazanie dotacji na pokrycie kosztów odszkodowań za nieruchomości przejęte pod budowę. Ten etap prac rozpoczął się już w 2009 i dotychczas wykupionych zostało 80 procent gruntów.

 

- Mieszkańcy rozumieją potrzebę rozwoju miasta i w większości nie blokują wykupu gruntów. Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyeliminowany z ulicy Wojska Polskiego, jednocześnie komunikacja między osiedlami Olsztyńskim, Binków i Grocholice a także na innych ulicach w tym obszarze będzie doskonała - mówi dyrektor Wydziału Geodezji i 
Architektury UM Bełchatowa, Elżbieta Rawicka - Radwańska.


W 2018 roku Bełchatów planuje kontynuować wykup gruntów. Do tej pory  na ten cel miasto wydało 4 mln 400 tys. złotych, w tym roku w budżecie zabezpieczono 1 mln 300 tys. zł. Po zakończeniu tego etapu inwestycji, przygotowany zostanie projekt i wydana zostanie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tzw. decyzja ZRID. Zatwierdza  ona podziały nieruchomości oraz określa działki, które przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja ta stanie się ostateczna. Zgodnie z nią osoby, które nie sprzedadzą miastu gruntów po cenie zgodnej z operatem szacunkowym otrzymają odszkodowanie za działki, które przejdą na własność miasta.

Pierwsze, demonstracyjne przejście dla pieszych jest już doświetloneOkoło dwudziestu przejść dla pieszych w Bełchatowie zostanie doświetlonych. To jeden ze zwycięskich projektów V edycji Budżetu Obywatelskiego. Na jego realizację miasto przeznacza 200 tys. złotych. Pierwsze, demonstracyjne przejście zostało już doświetlone.


Prawie 15 tys. złotych kosztowało doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Wojska Polskiego w okolicach targowiska miejskiego. Ma ono pokazać mieszkańcom, jak profesjonalnie wygląda doświetlone przejście dla pieszych. Dotychczas doświetlanie odbywało się z góry i oświetlało tylko samo przejście, a nie pieszego, który nadal mógł być słabo widoczny dla nadjeżdżających pojazdów. Nowość, którą miasto zastosuje polega na zastosowaniu opraw oświetleniowych z tzw. asymetrycznym rozproszeniem strumienia światła. Dzięki temu pieszy będzie oświetlony także z boku. Dodatkowo poza oświetleniem samego przejścia, jaśniej będzie także w tzw. strefie oczekiwania.

Ścieżka rowerowa na Słonecznej jest już do dyspozycji rowerzystówNa ulicach Słonecznej i Mazowieckiej powstały nowe ścieżki rowerowe. Trwają prace na Ludwikowie, a konkretnie na ulicy Konwaliowej, w ramach tej inwestycji do końca lipca przyszłego roku wybudowany zostanie kolejny ciąg pieszo – rowerowy w części ulicy Ludwikowskiej. To dobra wiadomość dla rowerzystów, którzy w tej chwili mają do swojej dyspozycji ponad 26 km dróg rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych, które są połączone z leśnymi ścieżkami.

Prace na ulicy Bocznej posuwają się szybko. W ciągu ostatnich dni pogoda sprzyjała drogowcom, nowa nawierzchnia z kostki brukowej została ułożona na niemal połowie zaplanowanego na ten rok odcinka. Jeszcze w tym roku miasto chce poszerzyć 140 metrów ulicy odchodzącej w bok od rotm. W. Pileckiego (dawna 9 Maja). Ulica nie tylko zostanie poszerzona, starą nawierzchnię zastąpi nowa a dojazdy do posesji zostaną przebudowane.

 

Przebudowa Bocznej rozpoczęła się od przeprowadzenia prac związanych z odwodnieniem i wyburzenia budynku po starym biurze podróży, na którego miejscu zostanie postawiony obiekt usługowy. W związku z tym ostatnim przedsięwzięciem, do całej inwestycji dołoży się prywatny inwestor.

 

Jeszcze w tym roku w mieście przybędzie ponad 80 miejsc parkingowych. Nowe parkingi powstaną na osiedlu Dolnośląskim i w okolicach biblioteki publicznej na osiedlu Budowlanych. W ubiegłym, 2016 roku, miasto wybudowało parking dla samochodów osobowych w rejonie ulicy Okrzei (naprzeciwko hali Energia). W efekcie przybyło tam 60 miejsc parkingowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Na tę inwestycję miasto wydało ponad 251 tys. złotych.

 

Prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, z myślą o mieszkańcach  planuje kolejne przedsięwzięcia. - To inwestycje niezbędne dla bełchatowian, poprawiające ich komfort życia. Od poczatku swojej pracy podkreślałam, że najważniejsze to inwestować i pracować w miejscu, gdzie mieszkają bełchatowianie, czyli na osiedlach.  W tym roku powstaną w związku z tym kolejne parkingi. W tej chwili w trakcie realizacji jest budowa na osiedlu Dolnośląskim. W okolicach bloków 326 i 327 powstanie kolejnych 39 miejsc parkingowych, a tym 4 dla osób niepełnosprawnych. Inwestycję, która będzie kosztować miasto blisko 270 tys. zł, zrealizuje bełchatowska firma Sanel.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018