joombig banner rotation images

Menu

To dzięki Marianowi Sobutkowskiemu – jego ogromnej pasji, sportowemu zacięciu i chęci działania bełchatowski sport, zwłaszcza kolarstwo, ale i szachy oraz tenis stołowy, zawdzięcza bardzo wiele. Na rok 2010 przypadł jubileusz półwiecza jego pracy na rzecz sportu w Bełchatowie, co stało się pretekstem do przyznania mu najwyższej formy uznania za działalność na rzecz miasta – wyróżnienia tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa


Marian Alojzy Sobutkowski urodził się 14 lutego 1937 roku w Bełchatowie. Już od dziecka zafascynowany był rowerem, ale swój pierwszy jednoślad kupił, gdy miał 21 lat. W 1958 roku zaczął startować w wyścigach, jednakże nie trwało to długo. Poświęcił się pracy z młodzieżą, zajmując się organizacją i szkoleniem wychowanków – był trenerem, wychowawcą, zaopatrzeniowcem, mechanikiem i organizatorem – chodzącą alfą i omegą. W 1962 roku z jego inicjatywy oficjalnie powstał kolarski klub LZS, choć pasjonaci jeździli na rowerach już od dwóch lat.

W latach 60. i 70. LKS Bełchatów pod przewodnictwem Mariana Sobutkowskiego był czołowym klubem w kraju. O naszym mieście mówiło się wówczas głośno również za granicą – bełchatowscy zawodnicy uczestniczyli m.in. w Wyścigu Pokoju i Mistrzostwach Świata. Dobre imię Bełchatowa i klubu na prestiżowych imprezach rozsławiali Bogdan Stasiak i Józef Kaczmarek.

Marian Sobutkowski to także inicjator i współtwórca sekcji tenisa stołowego i szachów w klubie LKS oraz współorganizator i kierownik Ośrodka Przygotowań Olimpijskich dla kolarzy, który w latach 1980-1987 działał w Bełchatowie.

Obecnie, mimo przejścia na emeryturę ciągle angażuje się w działania klubu LKS Stomil, którego jest wiceprezesem. Z jego inicjatywy organizowane są wyścigi kolarskie – „Memoriał Henryka Łasaka”, odbywający się od ponad 30 lat, i ogólnopolski wyścig o Wielką Nagrodę Bełchatowa.

Za całokształt swojej pracy otrzymał wiele odznaczeń państwowych – m.in. Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznaczenie Stopnia Złotego za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego, Złota Odznaka za Zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Szachowego, Honorowa Odznaka Województwa Łódzkiego.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa Rada Miejska przyznała Marianowi Alojzemu Sobutkowskiemu w dniu 17 czerwca 2010r.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018