joombig banner rotation images

Menu

 

Projekt posągu Józefa Piłsudskiego w BełchatowieBełchatów włączył się w narodowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez najbliższe miesiące w mieście odbywać się będą spotkania, koncerty, konkursy przypominające o tej wyjątkowej rocznicy. 11 listopada na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg marszałka Józefa Piłsudskiego. Trwa społeczna zbiórka funduszy na jego budowę.

 

Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku w całym kraju będą odbywać się różnorodne uroczystości związane z tą historyczną datą. W narodowe świętowanie włączył się również Bełchatów.

 

- Planujemy wiele działań, spotkań, dyskusji, które będą się wpisywać w propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy narodowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - To rocznica, która przypomina nam wszystkim, jak wielką wartością jest wolność.

logo stulecie odzyskania niepodległosci

 

Miasto przygotowuje m.in. koncert pieśni patriotycznych i wydanie śpiewnika z utworami o charakterze narodowym. Życzenia z okazji jubileuszu bełchatowianie będą mogli wpisywać do specjalnej księgi okolicznościowej. Ma być także ogłoszony międzyszkolny konkurs plastyczny na kartkę niepodległościową. Zwycięski projekt zostanie wysłany do prezydenta RP.

 

Sto róż na setną rocznicę to kolejna akcja związana z narodową rocznicą. Pzy okazji różnorodnych, patriotycznych wydarzeń będą rozdawane biało-czerwone kwiaty z bilecikami, gdzie będą wypisane cytaty z Piłsudskiego. O wszystkich

wydarzeniach związanych z bełchatowskimi obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy informować na bieżąco na stronie miejskiej.

 

Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Na ten dzień w Bełchatowie planowane jest odsłonięcie posągu Józefa Piłsudskiego, który jest Honorowym Obywatelem i ważną postacią dla przedwojennego Bełchatowa. Monument stanie w centralnej części wkrótce rewitalizowanego placu Wolności - od strony ul. Piłsudskiego. Miejsce to nie jest przypadkowe. Przed wojną plac Wolności nosił imię właśnie Józefa Piłsudskiego.

 

- W naszej historii pojawiło się kilka osób bardzo wybitnych i dla przyszłych pokoleń musimy zachować pamięć o nich. Marszałek to jedna z takich postaci - mowi Mariola Czechowska. - Pomnik będzie budował komitet społeczny. Wszystkie akcje, które do tej pory zostały przeprowadzone, spotkały się z wielką przychylnością mieszkanców.

 

Dla Piłsudskiego honorowe obywatelstwo i kopiec

 

Projekt postaci marszałka został przygotowany przez artystów z węgierskiego Csongrádu, czyli jednego z miast partnerskich Bełchatowa. Licząca 2,2 metra rzeźba ma być wykonana z brązu, stanie zaś na granitowym cokole. Marszałek pokazany zostanie w galowym mundurze, wsparty o szablę, a umieszczona na cokole sylwetka wydawać się będzie naturalnej wielkości.

 

Koszt budowy posągu szacowany jest na około 100 tys. zł. To znacznie mniej niż poczatkowo zakładano. Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zbiera fundusze na wykonanie odlewu postaci marszałka, powstał w czerwcu ubiegłego roku. Oprócz pozyskania darczyńców i sponsorów komitet organizuje również zbiórki publiczne i różnorodne akcje.

 

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie komitetu – www.pilsudski.belchatow.pl

 

 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019