joombig banner rotation images

Menu

Narodowe Czytanie odbyło się także w Bełchatowie

Bełchatów ponownie włączył się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”.

Na mieszkańców, którzy przyszli do Parku Olszewskich, czekało ognisko i wieczór przy akompaniamencie gitary. W takiej właśnie scenerii mieszkańcy wspólnie czytali  fragmenty „Przedwiośnia” Żeromskiego oraz kilka utworów poetyckich traktujących o wolności. To właśnie wydaną w 1924 roku powieść Stefana Żeromskiego prezydent RP Andrzej Duda zaproponował jako wspólną lekturę. Jej wybór nie był przypadkowy – ma nawiązywać do obchodzonej właśnie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główny bohater Cezary Baryka wyrusza do niepodległej Polski w poszukiwaniu szklanych domów. ,,Przedwiośnie” jest opowieścią o narodzinach wolności i wybieraniu drogi życiowej w momencie społecznych i politycznych przemian.

Dla uczestników "Narodowego Czytania" przygotowano okolicznościową pieczęć, którą można było odbić w swoim egzemplarzu "Przedwiośnia"

Pamiątkowe egzemplarze powieści rozdawała również prezydent Mariola Czechowska.

 

 

Zapraszali na uroczystości rocznicowe.

 

Bełchatowianie będą wspominać walczących w II wojnie światowej. W piątek, 31 sierpnia, pracownicy urzędu miasta zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w rocznicowych obchodach. Były białe i czerwone róże, a także flagi. Każdy otrzymał program uroczystości. Miejskie obchody rocznicy wydarzeń z września 1939 roku tradycyjnie odbędą się w pierwszy weekend września w Grocholicach i na Górach Borowskich. Na obchody 79. rocznicy wybuchu wojny zapraszają Mariola Czechow­ska, prezydent Bełchatowa, Ro­man Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska oraz ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać Bełchatów? Nakręć 60-sekundowy film lub wykonaj pracę plastyczną. Startują dwa ogólnopolskie konkursy, ich zwycięzców poznamy 14 października. Patronat narodowy nad konkursami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Bełchatów i jego symbole oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to motywy przewodnie dwóch konkursów, na które zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Bełchatów Art i Bełchatów Kids łączy jedno – ich tematyka oscyluje wokół sześciu haseł: Adam, Ewa, raj, jabłko, Bełchatów i mała ojczyzna.

 

- Ważne, abyśmy obchodzili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w różnorodny sposób – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszę się, że powstaną filmy i prace plastyczne, które pokażą Bełchatów z jego wszystkimi symbolami, ale jednocześnie będą nam przypominać, jak cenna jest wolność. Jestem bardzo ciekawa tego spojrzenia młodych ludzi na nasze miasto, lokalny patriotyzm i polską historię.

Prezydent RP Andrzej Duda przekazał wieczne pióro z odręcznie napisanym liścikiem na aukcję, wspierającą budowę posągu Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie.

 

Klasyczne, eleganckie pióro z napisem ,,Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” odebrała podczas wizyty w Warszawie Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Spotkanie z głową państwa dotyczyło obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim tego, co dzieje się z okazji tej rocznicy w Bełchatowie.

 

- Rozmawialiśmy o imprezach, które już się odbyły, m.in. Pikniku z Marszałkiem i premierze koncertu patriotycznego oraz kolejnych naszych planach związanych z uczczeniem tej rocznicy – mówi prezydent Czechowska. - Mamy w kalendarzu zaplanowanych wiele wydarzeń, dla mieszkańcow w różnym wieku. Bardzo dużo dzieje się w naszych szkołach.

 

Międzyszkolny konkurs  "Bełchatów wczoraj i dziś"Międzyszkolne zmagania z wiedzy o historii Bełchatowa, szkolny konkurs pieśni i piosenki patriotycznej czy turniej tenisa stołowego – to tylko niektóre z imprez organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4, które mają upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W Muzeum Regionalnym już po raz dwudziesty drugi odbył się Międzyszkolny Konkurs “Bełchatów wczoraj i dziś”. Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji była “Niepodległość w Bełchatowie”. Konkurs rozpoczął się od obejrzenia stałej ekspozycji w Salonie Tradycji Niepodległościowych połączonej z ciekawą pogadanką.

Przy Muzeum Regionalnym odbył się Piknik z MarszałkiemTłumy bełchatowian bawiły się wspólnie z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Piknik przy Muzeum Regionalnym, który pozwolił się przenieść w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia, okazał się strzałem w dziesiątkę. Impreza była jedną z wielu organizowanych w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie brakowało akcentów patriotycznych, ale także innych atrakcji, występów lokalnych artystów i warsztatów dla dzieci, które zapewniły doskonałą zabawę całym rodzinom.

 

Bełchatowianie mogli zobaczyć scenę przyjazdu do Bełchatowa marszałka Józefa Piłsudskiego, choć w rzeczywistości marszałek w Bełchatowie nigdy nie był. - Kiedy w 1926 roku otrzymałem tytuł honorowego obywatela, powiedziałem, że tu przyjadę, więc jestem – powiedział marszałek, a dokładnie wcielający się w jego postać rtm. kaw. och. Mirosław Szczubełek, prezes Fundacji Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Piknik z Marszałkiem już 13 majaW niedzielę, 13 maja, bełchatowianie przeniosą się w czasie do dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to właśnie w parku przy Muzeum Regionalnym odbędzie się  Piknik z Marszałkiem. Na wszystkich, którzy przyjdą na błonia czeka moc atrakcji, które zapewnią dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela Bełchatowa, występów lokalnych artystów i warsztatów dla dzieci.

 

Piknik z Marszałkiem będzie pierwszą tego typu imprezą w Bełchatowie, jednocześnie wpisuje się on w program miejskich wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem będzie to świętowanie rodzinne, bowiem program pikniku został ułożone z myślą o bełchatowianach z każdej grupy wiekowej i o różnych zainteresowaniach. Motywem przewodnim będą lata 20. i 30. ubiegłego stulecia.

 

Projekt posągu Józefa Piłsudskiego w BełchatowieBełchatów włączył się w narodowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez najbliższe miesiące w mieście odbywać się będą spotkania, koncerty, konkursy przypominające o tej wyjątkowej rocznicy. 11 listopada na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg marszałka Józefa Piłsudskiego. Trwa społeczna zbiórka funduszy na jego budowę.

 

Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku w całym kraju będą odbywać się różnorodne uroczystości związane z tą historyczną datą. W narodowe świętowanie włączył się również Bełchatów.

 

- Planujemy wiele działań, spotkań, dyskusji, które będą się wpisywać w propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy narodowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - To rocznica, która przypomina nam wszystkim, jak wielką wartością jest wolność.

logo stulecie odzyskania niepodległosci

 

Miasto przygotowuje m.in. koncert pieśni patriotycznych i wydanie śpiewnika z utworami o charakterze narodowym. Życzenia z okazji jubileuszu bełchatowianie będą mogli wpisywać do specjalnej księgi okolicznościowej. Ma być także ogłoszony międzyszkolny konkurs plastyczny na kartkę niepodległościową. Zwycięski projekt zostanie wysłany do prezydenta RP.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018